Sinan YÜCE

Veri Kurtarma

teaserbox_21219735

Cep telefonu imajı alınır mı? Fotokopi makinası imajı alınır mı? Ram imajı alınır mı? Suya düşen hard diskin içindeki bilgiler kurtarılabilir mi? Yanmış diskten veri kurtarılabilir mi? Silinen veriler geri getirilir mi? Disk içerisindeki veriler kalıcı olarak silinebilir mi? Kalıcı olarak silinmiş diskten bilgiler kurtarılır mı? …?

İnternette birçok kaynakta; imaj nedir? Nasıl alınır? Adli bilişim süreçleri nelerdir? Nasıl işler? Ram, fotokopi, fax makinası vs. bunların imajları alınır mı? Sorularının cevapları var.

Bu soruları sormadan önce ön bilgi sahibi olmak adına biraz araştırıp okumakta fayda var…

Bilgi Kaynaklarında; Bazı verilere asla ulaşılamayacağı, silinen bazı dosyaların asla geri getirilemeyeceği bazı disklerin imajlarının asla alınmayacağı kanaatleri hakimdir.  İlgili yazılım dillerinden oluşmuş programlar bütünleriyle ve donanımlarla işinin ehli olan beyinlerle “sayısal geçerliliği” olan verileri geri getirme ve verilere ulaşma imkânınız vardır.

Hiçbir teknik bilgisi, tecrübesi, akademik kariyeri olmadan, İşin sadece; okuma ve kendisine anlatılan şeylere körü körüne inanma dozajını kaçırıp da, “Ben bu işi çözdüm, şimdi bu işten nasıl para kazanırım?, nasıl reklam yapar, nasıl algı yaratırım, nasıl gerçekleri çarpıtırım?” derdine düşen tipler de var elbet. Bu gayet normal çünkü siber tacirlerin-falcıların en sevdiği yöntemlerdendir.

İşin maddi ve manevi gerçeklik boyutunu aşıp, siber tacirlik-falcılık boyutunda üst üste seviyeler atlayıp, iftira da sınır tanımayan kişilerin tüm bu iş ve işlemleri yaparken, hayatının her aşamasında unutmaması gereken en önemli şeylerden bir tanesi her Müslümana farz olan “Kirâmen Kâtibîn” meleklerinin varlığıdır.

Bir cevap yazın