Sinan YÜCE

Akıllı Şemsiyeler (KAI-ZEN)

semsiye2

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilimsel verilere dayanarak şiddetli yağış uyarılarında bulunuyor.

Yağış deyince akla ilk gelen Şemsiyenin icadı ise 4.000 yıl öncesine; Mısır, Mezopotamya, Yunanistan ve Çin’de elde edilen bulgulara dayanıyor;

“M.Ö. 2000 yıllarında Asur medeniyetine ait kalıntılarda Kral Ninova’nın başının üzerinde hizmetçisi tarafından tutulan şemsiyeyi gösteren kabartmalar bulunmuş. Asurlular gibi Persler ve Babilliler’e ait kalıntılarda kralların üzerinde şemsiye tutularak halkı selamladığı anları gösteren kabartmalar da bulunmaktadır. Mısır medeniyetine ait sopa üzerine takılmış ağaç yapraklarının şemsiye olarak kullanıldığını gösteren resimlerde bulunmuştur.”

Bu dönemlerde yaprak ve papirüsten yapılan şemsiyeler sadece güneşten korunmak amacıyla kullanılmaktaymış…

Daha sonraki dönemlerde kâğıttan yapılan şemsiyeler reçinelenerek, su geçirmez hale getirilmiş ve Çin’de yağmurdan korunma amacıyla kullanılmış.

1852 yılında Samuel Fox adında bir mucit şemsiyeye günümüzdeki halini verip patentini alan ilk kişi olarak bilinmektedir.

Şemsiyenin günümüzdeki halini alması ile birlikte yağmurda, güneşte hatta aksesuar olarak kullanılmaya başlanılmasıyla, Öyle ki çinli üreticiler kurşun kalem boyutunda şemsiyeler geliştirmeye başladı, Amerikalılar ise akıllı şemsiyeler geliştirme noktasını bambaşka bir boyuta taşımaya çalışırken Japonlar şemsiyeye KAI(değişim)-ZEN(daha iyi) adını verdi. Japonca bir işi yapmanın en kolay ve en iyi yolu sürekli yenilenme olarak nitelendirdiler ve bir anda bildiğimiz şemsiyeyi kullanarak tartışmasız tüm dünya piyasasına yeni bir bakış açısı getirdiler.

Kaizen

<<KAIZEN kavramını Dünya’ya tanıtan KAIZEN INSTITUTE’nın kurucusu Masaaki İmai, hakkında yazılanlardan bazıları şöyle: “1930 yılında doğmuş, 1955 yılında Japonya Verimlilik Merkezi’nde çalışmaya başlamış, 1962 yılından itibaren TOYOTA’nın kurucusu Shoichiro Toyoda ve TOYOTA ÜRETİM SİSTEMİ’NİN mimarı büyük guru(Sanskritçede “öğretmen” veya “usta” anlamına gelen terim) Taiichi Ohno ‘nun yanında ve onlarla birlikte çeşitli çalışmalar yapmış ve TOYOTA ÜRETİM SİSTEMİ’nin batıya aktarımında kavramsal ve pratik düzeyde pek çok katkıda bulunmuş hayattaki az sayıda öncü gurulardan birisiymiş.” >>

 

Japonlar Şemsiyelerin KAI-ZEN’nin, açık olduğu zaman sizi yağmurdan, rüzgardan, kardan, güneşten koruduğu gibi; bilgi kirliliğinden, iftiradan, fitneden, fesattan, iş kaybından koruduğunu söylediler. Şemsiyeniz kapalı ya da yok ise doğanın bahşettiği tüm kötülüklere maruz kalma ihtimaliniz mümkündür diyerek de devam ettiler.

 

Esas konumuz olan Bilişim sektörünce, öyle ki, dünya piyasasında bunu daha önceden fark eden ve son 5 yıldır üst üste en iyi ücretsiz antivirüs firması seçilen ALMAN menşeili AVİRA isimli antivirüs firmasıamblemini şemsiye olarak 1986 yılında belirlemiştir. Kullanıcılarının aklına ise ; “Şemsiye açıksa bilgisayarınız, bilgi sistemleriniz ve bilgileriniz güvendedir ancak kapalı ise vay halinize!”

Avira_Free_Antivirus_logo_big

Japonlar KAI-ZEN yani şemsiye altında şu başlıklarla literatüre girmeye çalışmış ve bunu da başarmıştır. Öyle ki iş dünyasında hemen hemen herkes tarafından bilinen hatta iş başvurularında bile olmazsa olmazlardan ISO 9001:2015 standartlarının oluşmasında bu yöntemler yol göstermiştir.

 

Kaizen_umbrella

Meteorolojinin bilimsel uyarılarına dikkate alarak herkesin yanında her an bulundurması gereken açık bir şemsiyesinin (KAI-ZEN) olması günümüz şartlarına göre kaçınılmazdır.

 

Şemsiyeniz (KAI-ZEN) açık olsun…

Bir cevap yazın