Sinan YÜCE

Penrose üçgeni (imkansız üçgen).

wallup.net

“İlk olarak İsveçli sanatçı Oscar Reutersvärd tarafından 1934 yılında keşfedilen “imkansız cisimlerden biri olan bu üçgen, ünlü matematikçi Roger Penrose tarafından, bağımsız olarak 1950’lerde yeniden keşfedilerek popüler hale gelmiştir.

Penrose üçgeni “imkânsızlığın en saf formu” olarak tanımlanmıştır. Ayrıca Penrose, imkânsız dörtgen, beşgen, altıgen ve sekizgen de geliştirmiştir.

Üç çubuk olarak da anılan bu geometrik şeklin imkansızlığı, her bir kenarı oluşturan dikdörtgenler prizmasının, ikili ikili olacak şekilde birbiriyle 90 derecelik açılarda kesişiyor olmasıdır. Bu şekilde bir üçgen yaratmak geometrik olarak Öklidyen uzayda ve 3 boyut içerisinde imkansızdır, sadece illüzyon sayesinde başarılabilir.

Bu animasyonda ilginç olan, Penrose Üççubuğu etrafında dönen toptur. Çünkü topu takip edecek olursanız, aslında mümkünmüş izlenimine kapılmaktasınız. Bunun sebebi, Penrose Üç çubuğunun aynı zamanda 3 döngülü bir Möbius Sonsuz Döngüsü yaratıyor olmasıdır”
Aslında mümkünmüş izlenimine kendinizi ikna ettikten sonrası için imkansızlık olarak görünen konular ufak illüzyonlarla rahatlıkla gerçekleşebilir hale gelecektir. İllüzyon severlerin ve müptezellerinin gerçeklik kavramından ayrıldığında, olmayan şeyleri yaşamaya başladıklarından gerçekler şekillerinden ayrılmaya başlanacaktır.

Çoğu insana karmaşık ve anlaması zor olan cümleleri bir yana bırakıp daha anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse; böyle bir üçgen yoktur. Var gibi yaşayanlar ya müptezel ya da illüzyon ustasıdır. Her an her işi yapabilir kıvamdadırlar. Deniz atı gibi kamufle olmak anı kotarmak uzmanlıkları yaşam biçimleridir. Öklid uzayın en derinliklerinden gelen hatta kendilerini bunların son temsilcisi olarak gören binlerce müptezel denizatı vardır. Sorarsanız yokluktan gelmişlerdir. İstisnalarda mevcuttur. Ancak zaman içerisinde <yoktan var edeni> unuturlar…

Unutulmaması gereken şeylerden en önemlisi; İster yokluktan, ister varlıktan gelin bunun bir önemi yok. Unutmamamız gereken en önemli şey, öyle ya da böyle “yok” olmayana ulaşacağımızı bilmemizdir. “

Bilgi Üretimi, Yönetimi ve Güvenliği/

Information Generation, Management and Security/

Sinan YÜCE

Güvenlik Bilimleri Uzmanı /Safety Science Specialist

Bilgisayar Mühendisi/Computer Engineer

İnsan, Bilim İnsanı/Human,Scientist

Bir cevap yazın