Sinan YÜCE

Yeni Nesil Anti(VİRÜS) Yazılımı

33627388363_4c4c5832a0_h

Virüs:

Bilgisayar, mobil cihazlar ve üzerinde disk(depolama alanı) bulunan yazılımlara-donanımlara zarar vermek amacıyla üretilen, fiziksel-mantıksal temas sonucu bulaşan, diğer yazılımları kendisinin çalıştırılabilir bir kopyasını da içerecek biçimde güncelleştiren, değiştiren, sistemde olağandışı davranışlarına yol açan, yüklenen bilgilere zarar veren, sistemi ele geçiren, yazılım.

Antivirüs:

Bilgisayar, mobil cihazlar ve üzerinde disk(depolama alanı uçucu-kalıcı) bulunan virüslere karşı geliştirilmiş içinde tanımlı virüsler bulunan yazılım.

Bulut Teknolojileri, Nesnelerin interneti, Çok akıllı; telefonlar, basküller, kahve makinaları, araçlar,paraşütler,kalemler, artırılmış-saf-azaltılmış gerçekler, yapay zekâ,lOT,LISP derken bilgisayar tarihi geçmişini kısaca hatırlatmakta fayda var…

Tarihte ilk bilgisayarın gelişimi iki bin yıl(2000) öncesinde ABAKÜS’ün icadına dayanmaktadır. ABAKÜS’ün icadından itibaren “BİLGİ” nin değerliliği tarih boyunca artarak korunmuştur. Öyle ki tarih boyunca “BİLGİ” güvenliğini sağlamak için zamanın son sistemsel şartları her vakit zorlanılmıştır.

Dünya genelinde geçerlilik kazanmış adlarını bir şekilde duyduğunuz ilk 10 Antivirüs yazılımları içendeki (VİRÜS)’ler teker teker incelendiğinde Dünya menşeili ürünler olduğu görülecektir.

Dünya Bilgi güvenliği için 2017 Yılında harcanan 150milyar doların üzerindeki rakamlar artan BİLGİ nedeniyle ivme ile artacağına göre; Bilgi Güvenliği konusunda esas görev yapan Antivirüs yazılımları görevlerini yap(a)mıyor demektir.(?)

Çok değil 1 hafta kadar önce(19.01.2017) Dünyanın en değerli şirketleri içerisinde 2.sırada bulunan 121.30 Milyar Dolarlık bütçeli Apple, sistemlerinin kapanmasına neden olan bir güvenlik açığı ile karşı karşıya geldi. Güvenlik açığının nedeni cihazlara atılan bir(1) adet mesajdı. Mesajın okunması ile cihazlar bir daha açılmamak üzere kapanıyordu. Apple sistemlerindeki bu ve diğer açıkları tecrübe ettikten sonra yazılım güncelleme yöntemi ile düzelttiklerini açıkladı. Apple tarafından yapılan açıklamada “iOS 11.2.5, hata düzeltmeleri ve performans geliştirmelerine yönelik bir güncelleme” ifadeleri kullanılmasına rağmen Apple Güvenlik sorunlarıyla uğraşmaya devam edecek gibi görünüyor.

ios-bug-1000x300

(*Apple cihazların kapanmasına neden olan mesaj metni)

 

Screenshot_14CybersecurityEconomyInfographic-Blue

Screenshot_16

Dünya bilişim sektöründeki, Antivirüs firmaları birbirlerini; virüs olarak görürken, Dünya için mutlak güvenlikten bahsetmek hayalperestlikten ibarettir.

Daha anlaşılabilir hale getirebilmek adına; Bilgisayarınızda ya da mobil cihazınızda kullandığınız Antivirüs yazılımı sisteminizin en son tarama tarihine göre cihaz durumunuz için genelde “güvenli” ibaresi vermektedir.

Hâlihazırda kullandığınız Antivirüs yazılımını kaldırıp yerine istediğiniz ücretli-ücretsiz bir başka Antivirüs firmasının yazılımını kurup tekrardan güvenlik taraması yaptığınızda göreceksiniz ki “cihaz durumu güvenli değil hemen virüsleri silin” uyarıları karşınıza çıkacaktır… Bu bir sonsuz döngüdür…

Tabii ki eski-yeni, ücretli-ücretsiz her antivirüs yazılımının mutlaka uyarı vereceği bilinen çok büyük virüs türleri bulunmaktadır. Bu virüslerin hedefi; Sistemi Deformasyon’a uğratarak yıkmak, en değer verilen hassas verileri parçalamak, hedef sisteme yerleşerek hedef sistemde olan biten ne varsa kaynağına iletmek, ilettiği bilgilerden çok yüksek gelir elde etmek,daha da büyümek, virüs sahibi istediği zaman, dâhil olduğu sistemi kilitlemek çalışmaz hale getirmek, duruma göre donanımsal mantıksal fiziksel zarar vermektir. Kaynağı ne olursa olsun her türlü Virüs’ün esas hedefi ise SİSTEMİ KOMPLE ele geçirmektedir.Bilinen her Antivirüs yazılımlarının tanımlayabildiği temel virüslerin (TROJEN,EXPLOIT,WORM vb.gibi) en belirgin özellikleri bunlardır…

Daha önceden tecrübe edilmiş, Antivirüs yazılımları aynı sistemde farklı zamanlarda kurulduklarında, virüsleri tespit etmiş gibi olsalar da, tespit edilen virüsler kendi iç belleklerinde bulunanlardan ibarettir…

İç belleklerde bulunan virüsler; esasen çok önemlilik arz eden antivirüs yazılımları tarafından bünyelerinde saklanmaktadır. Doğru zaman geldiğinde, sistemi komple ele geçirmek ya da en iyi ihtimalle deformasyon için uygun şartları beklemektedir…

2017 verilerine göre Dünyada en iyi olarak bilinen toplam bütçeleri 100 milyar dolara ulaşmış bazı AVRUPA menşeili antivirüs yazılımlarına aşağıdaki linklerden ulaşıp incelemelerde bulunabilirsiniz. Basit bir araştırma sonucu; her bir Antivirüs firmasının her nasılsa(?) kendi firmalarını “yılın en iyi” firması olarak tanıttığını fark edersiniz….

http://www.trendmicro.com.tr/

https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=5201

https://www.bitdefender.com/

https://www.symantec.com/

https://www.mcafee.com/tr/index.html

https://www.avira.com/

https://www.f-secure.com/en/f-secure

https://www.kaspersky.com.tr/

https://www.eset.com/tr/

https://www.avast.com/tr-tr/index

 

Dünyada, Gittikçe büyüyen <doğru-yanlış> “BİLGİ” yığınları içerisinde; Ancak, sisteminize kuracağınız kendi geliştirdiğiniz, tüm kaynak kodlarına vakıf olduğunuz, civatasına kadar yerli milli olan, bağımsız bir Antivirüs programı ile güvenliğinizi tam olarak sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın