Sinan YÜCE

“Yeni Nesil” Quantum YOL

Uzun yıllardır tersine mühendislik ve bilimin gerçek hayatta uygulanması konuları ile ilgili bilim ve bilgi teknoloji tabanlı çalışmalar yapıp, düşüncelerimi ve bilim çalışmalarımı farklı platformlarda paylaşıyorum.

Son blog yazım “Quantum Bilgi Teorisi” nden bu yana 9 aydan uzun süre geçti. Bu süre içerisinde yayınladığım “çocuklarımız için internet güvenliği” başlıklı 3 seri pdf kitap dahil olmak üzere, çalışmalarımın doğru ve güzel olarak işlenerek hem gerçek hayatta hem de siber dünya da karşıma çıkması güzel bir imge. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Öte yandan Son blog yazımda da naçizane olarak belirttiğim gibi pozitif bilimler marifeti ile uzun yıllardır üzerinde çalıştığım “Çözümsüzlük Teorisi’ni tamamlayabildim. İnsan olanın, beyan ettiğini tamamlaması gerekir. Bu vesile ile her türlü zorluğa rağmen çalışmalarımda desteklerini esirgemeyen aileme ve dostlarıma teşekkürü borç biliyorum…

Normal şartlar altında (NŞA) bulunduğumuz mevcut zaman diliminde, herhangi bir yazı yazmayı planlamıyordum ancak şu sıralar “kendi, kendine ve yol” başlıkları ile ilgili gerçek ve sanal dünya da akademisyen, bilim insanları ve uzmanlar tarafından yapılan birçok paylaşımın gerçek ve sanal dünya da karşıma çıkmaya başlaması ve ısrarları nedeniyle yazmaya karar verdim.

Milyonlarca proje, milyonlarca farklı hayal, milyonlarca farklı düşünce…

İçlerinden “kendi kendine” konulu birkaç projeyi inceleyince, birkaç kişinin bulunduğumuz gerçek zamanı 10-12 yıl geriye almaya çalıştığı konusunda, insan olana yakışmayacak şekilde çaba sarf ettikleri konusunda bilim verilerini de, göz önüne alınınca ikna olmamak imkânsız hale geldi.  Hele ki suretler bayatlayıp tavırlar bayağılaşınca şüphesiz zamanı “kendi kendilerince” geriye almış olmalılar diye düşünerek tebessüm edip geçmemek içten olmasa gerek. Evren’de, Dünya’da çevrenizde ya da aranızda bırakın zamanı 10-12 yıl, 1 saniye bile geriye x,y,z teknik ya da teknolojilerini kullanarak(byte) alabildiğini iddia eden varsa ve izlemediğim filmlerden birini konu alacaksa mutlak suretle bu bilim kabiliyetlerine sahip kişilerle tanışmak isterimJ  Bu arada (zaman makinası konulu filmleri) İzlemeyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Linke tıklayarak zamanda yolculuk konulu filmlerine ulaşabilirsiniz.

“Farkındasınızdır, belki ilginizi çekmiştir. Yeni üretilen müzikler, filmler, yeni sanat eserleri, bilim çalışmaları, yeni bulunan yol ve yöntemler “yeni gelecek olan ne varsa”, “yeni” nesil tarafından anında hazmedilebiliyor. Yeni Nesil’in kendi fikirleri duruşları olayları değerlendirme ve puanlama şekilleri dogmatik olarak oluşmuş-kodlanmış gibi. “Kendi, kendilerine” belirli-belirsiz yollarında ilerliyorlar, belki de “sonlu” yolun sonunda ne olduğunun pek te önemi yokmuş gibi yaşamak, çevreleri tarafından daha da kabul edilmelerini sağlıyor. Belirli-belirsiz amaçları uğruna gruplar, takımlar, ekipler kuruyorlar. Ait olmak, hissetmek, bilmek, korunmak, güvende olmak, rahat olmak, sağlıklı, huzurlu, mutlu olmak doğal istekleri ve hedefleri değil mi? Bu basit ve temel istekler kanunların çatısı altında birleşmiyor mu? Sorularını “kendi” aralarında alışagelmedik şekillerde tartışıyorlar ve farklı cevaplara ulaşıyorlar. Rol modelleri her (∀) olana göre değişkenlik gösteriyor. Dikkatli incelenirse ilerleyen süreçte rol model-modellerinin pekte önemi kalmıyor! Her nasılsa; gerçek olmayanları, düşüncelerinden-hayallerinden daha ağır basar hale geliyor. Belirsiz düşünceler içerisinde belirginleşen hayallerinin gerçekleştirmenin peşine düşüyor her biri. Görünen o ki, gelecek olan her yeni neslin her biri de henüz doğmadan daha aynı yollara düşecek gibi görünüyor…”

Hayalleri olmalı her insan olanın, onları da gerçekleştirebilecek her (∀) imkânı… “E” Doğal olan da bu değil mi? Buraya kadar tamam!

         Hayal kavramı: “gerçekleşmesi mümkün olan peşi sıra devam eden olaylar örgüsüdür.” Popüler web tarayıcıları, içerik sağlayıcılar, şu, bu, diğeri, beriki “hayal” kavramını nasıl tanımlar ya da kendi kendinize hayal kavramınızı nasıl tanımlarsınız bilinmez. Ancak gerçek olandan koptuğunuz an “yol” ya da yollar olarak adlandırdığınız her ne ise yol-yollardan çıkarsınız ve kaybolursunuz…Gerçeklerden ayrılmamanız ve kaybolmamanız dileği ile…  

Unutmamakta fayda var;

         Problemleri problem olarak görmeme, “çözümsüzlük teorisi” nin bir bölümüdür.

Sinan YÜCE

                                                                                  Güvenlik Bilimleri Uzmanı

                                                                                        Bilgisayar Mühendisi

                                                                                          İnsan, Bilim İnsanı

www.sınanyuce.net