Sinan YÜCE

Kablosuz Hayaller

İçkiye benzer bir şey var bu havalarda…

Orhan Veli

Düşünüyorsunuz. Düşüne düşüne düşlüyoruz düşlettiriyoruz. Öyle bir düşünüyoruz ki; dünyayı kaplayan bilgi yığınlarını, ağzı mantarlı bir şişe içerisine koyarak “senin-benim-sizlerin-bizlerin” bulabileceğini düşleyerek-düşlemeyerek okyanusa atıyoruz.Yapabildiğimiz sizlerden başarılı-başarısız, doğru-yanlış insan kaynağının çalışmalarını izlemek; bilgi kaynağına ne şekilde teslim edildiğini-edilmediğini düşünmeden düşlemeden düşmeden düşürmeden, kuvvetli-zayıf-birikimli-birikimsiz olan ya da olanlara bırakıyoruz bıraktırılıyoruz.

Bilim teknoloji yol, yöntem, teknikleri, materyalleri bilginin aktarılma süreçleri içerisinde kablo üretimlerinin tarihsel gelişim süreçleriyle birlikte bütün olarak değerlendirildiğinde uluslararası(international) standartların oluşturulduğu, oluşturulan standartlara göre iletişim ve veri aktarımının gerçekleştirildiği bilgilerini doğrulayabilirsiniz.

Kablosuz ağ standartlarına ulaşmak isterseniz  https://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/support/articles/000005725/network-and-i-o/wireless-networking.html  linkine tıklayarak bilgi alabilirsiniz.Enerji, veri kablo çeşitleri standartları ile ilgili bilgi almak isterseniz arama motorlarını kullanarak araştırmalar yapıp “bilgiler” toplayabilirsiniz.

Zihnimizde oluşturduğumuz düşüncelerin gerçek dünyada karşımıza çıkması düşüncelerimizi oluşturma biçimlerimizle ilgilidir. Örneğin; top sahasının olduğu bir yerde kendinizi top oynarken hayal edip sokağa o amaçla çıkıp top sahasına giderseniz kendinizi top oynarken bulabilirsiniz. Bilginin oluşma ve gerçekleşme süreci bilim yasaları kapsamında değerlendirildiğinde aşağıdaki verilere ulaşırız;

Düşünce içinde geçen süre: t1

Düşünce için harcanan enerji miktarı: e1

İlk konum: x

İkinci konum: y

İlk konum (x) ve ikinci konum (y) arası uzaklık: z

Düşüncenin gerçekleştiği süre: t2

Düşüncenin gerçekleşmesi için harcanan enerji miktarı: e2

Düşünce+ Düşüncenin gerçekleştiği süre: t1+t2

Düşünce+ Düşüncenin gerçekleştiği toplam yer değişimi: z

Düşünce+ Düşüncenin gerçekleşmesi için harcanan toplam enerji miktarı: e1+e2

(Bilinen diğer belirli paradigmalar hariç tutulmuştur)

Örneklem ile ifade edilmeye çalışan düşüncelerin gerçekleşme süreci dikkatli şekilde incelenirse yukarıdaki sonuca ulaşılır.

www.sınanyuce.net

Gündelik hayatta karşılaştığımız gerçekler ve düşüncelerimizin gerçekleşme süreçleri insanlar⇆canlılar⇆madde etkileşim, iletişim, yol, yöntemlerinin verimli ve doğru bir şekilde kullanılması ile ilgilidir.(1 Gram Bilgi http://sinanyuce.net/2020/02/14/1-gram-bilgi/ )

Güvenli ve doğru iletişimin gerçekleşmesi; madde ve hücre merkezli iletişim unsurları arasında bulunan en küçük canlı, cansız materyalin eksiksiz etkileşimi “entropi” ve sistemsizlik kavramlarını en az seviyeye indireceği bilinmektedir.

Kitlesel iletişim materyalleri arasında bulunan internetin; bilgiye erişilmesi, bilginin paylaşılması, bilginin güvenliği ve doğrulanması süreçlerinde kritik roller üstlendiği günümüz şartlarında amacına uygun sorumluluk taşıyacak şekilde üretilerek tüketilmesi önem kazanmaktadır.Bilim gerçeklerine göre, ilintili olamayacak “cansız gram madde bilgi” ile bilginin taşınması-aktarılması süreci sonunda bilgi “entropi” ye dahil olur. Tarih boyunca karşılaştığımız; canlı, doğa, insan, madde sistemleri içerisinde yansıma olarak karşımıza çıkan düşün ve sanat ürünleri bilginin işlenmesi ile ilgili en somut örnekler arasındadır.

“Hurrian Hymn a Nikkal isimli Milattan Önce 1400 lü yıllarda  Uorit Antik Amorit-Kanaanit kenti (günümüzün kuzeyinde Suriye) Nikkal için Hurri ilahisi da Hurri kült ilahi veya H.6 denilen, dünyanın en eski şarkı olarak kabul edilir. İsterseniz buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.”

Herhangi bir an dönemde yaşanan, kayıt dışı anlar toplamı gelecek anlar toplamına eşit olmaz. Belirli olan kayıtlı geçmiş an-anlar, gelecek an-anlarla ilgili “kablosuz hayaller” in ham maddesini oluşturur. 

Kablosuz hayallerin, gerçeğe dönüşmesi sırasında, ilahi olandan ayrı değerlendirilmemesi bütünlüğün başlangıcını oluşturur.

“Yer bakır gök demir.”

Sen sen, ben ben. (Atasözü)

! Yukarıdaki içeriğin bilgim ve iznim dışında kopyalanıp-yapıştırılıp kullanılması suç teşkil etmektedir.